Dönüşümde Yarısı Bizden kampanyasında 5 adım

AA

Yaşlı ve depreme dayanıksız evlerin dönüştürülerek yerine yeni ve depreme dayanıklılarının yapılması için yeni bir kampanya başlatıldı.

Kampanyayı Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan müjdeledi.

Erdoğan, açıklamasında kentsel dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devletin karşılayacağını açıkladı.

Maliyetin yarısını devlet karşılayacak

İstanbul’da 1,5 milyon konut yapılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşümde maliyetin yarısının devlet tarafından karşılanacağını söyleyerek, “100 metrekare 2+1 daireye 750 bin TL’ye kadar, 3+1’de 900 bin TL’ye kadar maliyeti biz karşılayacağız.” ifadelerini kullandı.

Kalan borç vadeli ödenecek

Kalan borcun vadeli bir şekilde ödenebileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Yüzde 10’u peşin kalanı 10 yıl vadeli olarak borç ödenebilecek.Yüzde 10’u peşin ödenen 750 binlik borçlanma için 5625 lira taksit, 900 bin lira için 6750 lira taksit olacak. Cebinde birikmiş parası olmayan vatandaş bile katkıyla uygun şartlarda borçlanacak. Evini kendisi dönüştürmek isteyenlere de 0,74 faiz oranıyla 1 milyon 250 bin lira kredi imkanı sağlıyoruz.

“En az 6 milyon İstanbulluyu güvenli yuvalara kavuşturmak olacağız”

Kentsel dönüşüm projelerine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

Ülke genelinde yeni bir seferberlik başlatıyoruz. İstanbul ilk sırada yer alıyor. 39 ilçede 220 bin binadaki 1,5 milyon bağımsız bölüm risk altındadır. 6 Şubat depremlerinin verdiği mesajı dikkate alarak çok daha büyük dönüşüm projesi başlatıyoruz. 3 ayrı projeyi hızla hayata geçirmek. Avrupa yakasında 500 bin konut yapmak. İkincisi Asya’daki rezerv alanda 500 bin konut. Üçüncüsü mevcut yerleşim yerlerinde 500 bin konutu yerinde dönüştürmek. En az 6 milyon İstanbulluyu güvenli yuvalara kavuşturmak olacağız.

Murat Kurum’dan kampanyada izlenecek yol haritası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme yönelik “Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyasının yol haritasını paylaştı.

Bakan Kurum, Twitter hesabındaki paylaşımında, “Dönüşümde Yarısı Bizden kampanyamıza başvurular 26 Nisan’da başlıyor. Herkesin İstanbul’u için el ele verelim, İstanbul’umuzu birlikte TOKİ ile dönüştürelim.” ifadesini kullandı.

Bakan Kurum ayrıca, “5 Adımda Yarısı Bizden” başlığıyla paylaştığı görselde, adım adım dönüşüm sürecine ilişkin şu bilgilere yer verdi.

Dönüşüm isteyen mülk sahiplerinin izleyeceği yolun aşamaları:

Buna göre, binalarını, müstakil evlerini dönüştürmek isteyenler şu adımları atacak:

Başvuru

Adım 1 – Mülk sahibi 26 Nisan-29 Mayıs tarihlerinde e-devlet üzerinden başvuru yapacak.

Ön inceleme-Rapor

Adım 2 – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları tarafından başvuruda bulunulan binanın ön incelemesi yapılacak ve keşif raporu hazırlanacak.

Protokol-Proje

Adım 3 – Gönüllülük esasıyla anlaşma sağlanan bina için protokol hazırlanacak, proje aşamasına geçilecek.

Ruhsat

Adım 4 – Ruhsat alma süreci başlayacak.

Taşınma-İnşaat-Teslim

Adım 5 – Binanın boşaltılmasıyla TOKİ tarafından başlatılacak süreçte en geç 2 yıl içinde inşaat tamamlanacak, bu süreçte 10 bin 500 lira taşınma ve aylık 5 bin 250 lira kira yardımı yapılacak.

Gözden Kaçmasın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kentsel dönüşüm müjdesi: ‘Yarısı Bizden’ Kampanyası Haberin Detayları
Bakan Murat Kurum ‘Yarısı Bizden’ kampanyasının detaylarını açıkladı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir