Huzursuz ve Kaygılı Köpekleri Sakinleştirmek İçin Kullanabileceğiniz En Etkili Yöntemler

Köpekler de aynı bizler gibi huzursuz, kaygılı ve korku dolu anlar yaşayabiliyor. En sadık dostlarımız olan köpeklerin bu halleri, sahiplerini de nasıl davranmaları ve ne yapmaları gerektiği konusunda kafa karışıklığına itiyor ne yazık ki. İşte bu kafa karışıklığından kurtulmanız için köpeğiniz huzursuz ve kaygılı hissettiğinde neler yapabileceğinizi içeriğimizde derledik! Detaylar için sizi şöyle alalım. ?

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/posts/how…

Köpeklerin en sadık patili dostlarımız olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.

Ancak bazen onların da korkuları, kaygıları ve rahatsızlıkları oluyor, tıpkı insanlar gibi. Özellikle köpeğimiz huzursuz ve kaygılı hissettiğinde ne yapacağımızı şaşırıyoruz! Sizi bu telaştan kurtarmak için köpeğiniz huzursuzlandığında neler yapabileceğinizi tek tek anlattık. Buyurun. ?

1. Öncelikle tıbbi bir problem olup olmadığını öğrenmek için veterinerinize mutlaka danışın.

Kronik kaygı bozukluğu gibi psikolojik ve davranışsal bir sorun olabileceği gibi köpeğiniz bir ağrısı ya da sorunu olduğu için de huzursuz hissediyor olabilir. Veteriner Dr. Rachel Malamed, özellikle köpeğiniz normalde böyle bir yapıya sahip değilse ve birden bu şekilde davranmaya başlamışsa mutlaka bir veterinere danışılması gerektiğini söylüyor.

2. Köpeğinizin beden diline dikkat göstermelisiniz.

Huzursuzluğun titreme ve sinme gibi belirgin semptomlarının yanında fark etmesi daha zor olanları da oluyor. Örneğin köpeğiniz böyle bir durumda kulaklarını geri yatırıyor, hızlı hızlı nefes alıyor, çömelir pozisyonda duruyor veya sürekli dudaklarını yalıyor olabilir.

Yerinde duramaması veya aşırı heyecanlı davranması da kaygı belirtileri arasında.

Köpeğinizin normalden agresif davranmaya başlaması da huzursuz ve kaygılı olduğunu gösterebiliyor. Hırlamaları, dişlerini sıkması ve daha sert ısırması, tehdit algıladığı için savunma durumuna geçmesinden kaynaklanıyor. Bu belirtileri erken teşhis edip kaygı yaratan faktörü bertaraf etmeniz en iyisi olacaktır.

3. Köpeğinizin “beklentisel kaygılarının” yani daha endişe yaratacak olay gerçekleşmeden huzursuzlanmasının nedenini tespit edin.

Örneğin köpeğinizin sizden ayrı kalmayla ilgili endişeleri varsa siz evdeyken dahi peşinizden ayrılmayıp sürekli yanınızda durmak isteyecektir. Evden çıkmadan bile nefes alışverişi hızlanacak ve gergin davranacaktır. Benzer şekilde gök gürültüsünden korkuyorsa hava biraz bulutlanınca bile kaygı semptomları göstermeye başlayacaktır.

Böyle durumlarda köpeğinizin dikkatini stresli durumdan uzaklaştırıp sakinleşince de iyi bir ödül mamasıyla onu mutlu edin.

Böylece köpeğiniz stresli durumlarda başka şeylere odaklanmayı öğrenecektir. Burada anahtar nokta köpeğin sizin evden gitmenize değil sakinken yiyeceği güzel bir mamaya odaklanmasını öğretmek. Yani gergin bir moda girmeden önce çoktan sakinleşmiş olmasını sağlayacaksınız.

4. Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de köpeğinizi onu kaygılandıran duruma tekrar tekrar maruz bırakmamanız!

Bazı insanlar köpeklerini kızdıran veya huzursuzlaştıran şeyleri tekrar etmenin alışmasını sağlayacağını düşünüyor ancak bu kesinlikle yanlış. Bu yöntem işe yarıyormuş gibi görünüyorsa da bu köpeğin bitkinlikten tepki veremez hale gelmesinden kaynaklanıyor. Hatta sınırlarını zorlamış olan köpeğiniz siz fark etmeseniz de daha büyük bir korku içine düşmüş oluyor…

5. Maruz bırakma yöntemleri yerine daha etkili bir yol da var: Karşı şartlandırma!

Köpeğinizin huzursuzluğunu tetikleyen unsurları bir ödül mamasıyla ilişkilendirerek ikisi arasında olumlu bir bağ yaratmış olursunuz. Örneğin köpeğiniz tasmayla dışarı çıkınca huzursuzlanıyorsa ev ortamında zaman zaman tasma kullanabilirsiniz. Daha sonra kapı dışına tasmayla çıkarıp yürüyüşe başladığınızda da ona bir ödül maması verebilirsiniz. Bu adımları sabırla ve yavaş yavaş uygulayarak köpeğinizin kaygı duyduğu unsura bakış açısı değişmiş olur.

6. Her köpeğin en büyük gerginlik kaynağı tahmin edeceğiniz gibi veterinerler. Köpeğinizi veterinere karşı duyarsızlaştırmayı öğrenmelisiniz.

Veterinere sürekli uğramasanız da köpeğiniz için bu ziyaretler oldukça kaygılandırıcı olabiliyor. Bu durumu azaltmanın bir yolu veteriner kliniğini ara sıra öylesine ziyaret etmek! Girişte şöyle bir oturup resepsiyon görevlisiyle merhabalaşmak köpeğinizin kliniğe ve veterinere olan kaygılarını azalacaktır. 

Ayrıca veterinerin sıklıkla yaptığı bazı hareketleri evde ara sıra köpeğinize uygulayabilirsiniz. Dişlerini ve kulaklarını kontrol etmek gibi eylemleri sadece veterinerin yapmadığını gören köpeğiniz daha sakin olacaktır!

7. Köpeğinizin zihnini eğitin. Huzursuz ve kaygılı köpekler için fiziksel egzersizlerden ziyade zihinsel olanlar daha önemli.

Kaygı problemleri genelde kontrol eksikliğinden kaynaklanıyor; yani köpeğinizin kontrol edebileceği egzersizler top yakalamaktan daha etkili. Örneğin top fırlatıcı gibi topu nasıl alabileceğini çözmesi gereken oyuncaklar alabilirsiniz. Ya da birkaç kaptan birine mama saklayıp hangisinde olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Özellikle de evde yokken yapabileceği şeyler bulmaya çalışın ki sürekli zihnini çalıştırabilsin!

8. Eğer köpeğinizin kaygılı hali geçmek bilmiyorsa veteriner kontrolünde sakinleştirici ürünler kullanabilirsiniz.

Bu amaçla üretilen çeşitli tasmalar ve mamalar piyasada bulunuyor. Ancak bunları kafanıza göre almamanız ve mutlaka veterinerinize başvurmalısınız. Son raddeye gelinceye kadar veterineriniz de saydığımız diğer yöntemleri tercih edecektir!

9. Köpeğinizi huzursuz ve kaygılı olduğu için asla ama asla cezalandırmayın!

Köpeğinizin burnuna vurmak ya da bağırmak gibi sözel ve fiziksel cezalandırmalar durumu daha da kötüleştirebilir. Eğer köpek huzursuzluğundan dolayı agresifleşmişse daha da agresif tavır takınmasına neden olabilirsiniz. Üstelik sizden korkması kaygılı halini düzeltmeye yaramaz. Bu yüzden pozitif yöntemleri denemeye devam!

10. Son olarak köpeğinizin durumu iyiye gitmiyorsa veterineriniz ilaç kullanma yoluna başvurabilir.

Tıpkı insanlardaki kaygı bozukluğu ve depresyon tedavilerinde kullanıldığı gibi köpeklerde de bazen ilaç gerekli hale geliyor. Bu raddeye gelmişse de üzülmeyin tedavisini kolaylaştıracak bir yol olarak düşünebilirsiniz. Çünkü böylece köpeğinizin hayat kalitesini artırmanız mümkün. 

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Buyurun yorumlara! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir