Seçimden çıkan beş sonuç: ‘Erdoğan ince bir çizgide yürüyor’

ABD’nin NPR haber sitesinden Fatma Tanış, ikinci turu 28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasından çıkarılabilecek beş sonucu ele aldığı analizde, ‘Erdoğan’ın zaferinin Türkiye demokrasisi ve ülkenin dünyadaki rolü için belirleyici olabileceğini’ yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘saldırgan popülizmi ve gücünü pekiştirmek için ülkenin kanunlarına yeniden şekil vermesiyle bilindiğini’ kaydeden Fatma Tanış, “Şimdi odak noktasında olan, demokrasinin ve ülkenin durumu” ifadelerini kullandı.

‘TEHDİTLERİ HATIRLATTI, AYRIŞTIRICI SÖYLEM KULLANDI’

Fatma Tanış’a göre, seçim sürecinden çıkarılabilecek ilk sonuç, ‘Erdoğan’ın ülkedeki istikrara yönelik tehditleri yoğunlaştırarak oy kazandığıydı.’ Cumhurbaşkanı’nın ‘ayrıştırıcı bir seçim kampanyası yürüttüğünü’ hatırlatan Tanış, Erdoğan’ın bunun için Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘terör ile bağlarından’ bahsettiğini, halka ise Suriye’de devam eden savaşı hatırlattığını yazdı. Erdoğan’ın ‘dini ve milliyetçi söylemine’ de atıfta bulunan Tanış, “Bu, görünüşe bakılırsa ekonomik kriz karşısında duyulan memnuniyetsizliğe karşılık verilebilmesine yardımcı oldu” dedi.

‘ESKİ HÜKÜMETLERİN ELİTİZMİNDEN YARARLANMAYI SÜRDÜRÜYOR’

Erdoğan’ın bundan yaklaşık 20 yıl önce ‘işçi sınıfının ve dindar muhafazakarların koruyucusu ve savunucusu olarak göreve geldiğini’ söyleyen Tanış, Türkiye’de uzun yıllar başörtüsü ile eğitim görmenin veya çalışmanın yasak olduğunu hatırlatarak, “Erdoğan o kanunları değiştirdi ve bu zamana kadar pek çok kişi, özellikle de muhafazakar kadınlar onu kendilerini gözeten biri olarak gördü” ifadelerini kullandı. Tanış, ‘Erdoğan’ın eski hükümetlerin elitizminin anılarından bugün hâlâ yararlandığını’ yazdı.

‘DEMOKRASİ HÂLÂ TEHLİKEDE’

Tanış, çıkarılabilecek üçüncü sonucun ‘Türkiye demokrasisinin devamının hâlâ tehlikede olması’ olduğunu belirtti. “Erdoğan’a karşı oy veren milyonlar onu bir otoriter olarak görüyor” diyen Tanış, tutuklanan gazeteci ve muhalifleri, depremde yıkılan binaları ve yolsuzluk iddialarını ve belediyelere atanan kayyımları hatırlattı.

Seçimin ‘adil bir mücadele olduğunu’ söylemenin çok zor olduğunu kaydeden Tanış, ‘seçimin de ülkenin demokratik kültüründe bir yükselmeyi ateşlemiş gibi görünmediğini’ belirtti. Fatma Tanış, “Erdoğan’ın tek adam gücünü artırmayı sürdüreceğine yönelik endişeler var. Pek çok kadın ve LGBTI+ aktivist önümüzdeki beş yılda özgürlüklerinin daha da azalacağından endişeleniyor. Erdoğan, kampanyası sırasında Türkiye’deki LGBTI+ toplumuna saldıran pek çok yorumda bulundu” dedi.

‘ERDOĞAN’IN KAZANMASI BAZI SURİYELİLERİN İÇİNİ RAHATLATTI’

Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon Suriyeli mültecinin çoğunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanmasını kutlayanlar arasında olduğunu söyleyen Tanış, “Türkiye ekonomisinin durumu kötüye gittikçe pek çok kişi mültecileri yük olarak görmeye başladı. Kılıçdaroğlu dahil muhalif siyasetçiler mültecileri ve Erdoğan’ın mülteci politikasını günah keçisi ilan etti, bu da ayrımcılık ve nefret saldırılarında artışa yol açtı. Kılıçdaroğlu açıkça mülteci karşıtı bir kampanya yürüttü. Tüm Suriyelileri Suriye’ye geri gönderme vaadi en çok tekrarlanan sloganlarından biriydi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın da 1 milyon Suriyeliyi ‘gönüllü’ bir şekilde geri göndereceğini söylediğini hatırlatan Tanış, “Fakat pek çok mülteci onu yine de daha duygudaş buluyor” dedi.

‘ERDOĞAN, BATI VE DOĞU’YA OYNAMAYI SÜRDÜRECEK’

Beşinci ve son olarak Erdoğan’ın ‘muhtemelen uluslararası meselelerde Doğu ve Batı’ya oynamayı sürdüreceğini’ kaydeden Tanış, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki yaklaşımını hatırlatarak analistlere göre ‘Erdoğan’ın ABD’den alınacak F-16’lar karşılığında sonunda İsveç’in NATO üyelik başvurusunu onaylayabileceğini’ yazdı.

Erdoğan’ın ‘Türkiye’nin faydalı olduğunu Batı’ya gösterdiğini’ belirten Tanış, “Önümüzdeki beş yılda muhtemelen Erdoğan’ın ince bir çizgi üzerinde yürümeye devam edeceğini ve dış politikaya yönelik işlemsel yaklaşımını sürdüreceğini göreceğiz” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir