Afrikalı Yazarın Türkiye’deki Tecavüz Vakalarının ‘Giyim Tarzı’ ile İlgili Olduğunu Söylemesi Tepki Çekti

Türkiye’de yaşayan Afrika uyruklu yazar ve sosyal medya içerik üreticisi paylaştığı son videodaki açıklamaları ile tepki çekti. Instagram’da paylaştığı reels videosunda, tecavüzü başlatan şeyin kıyafet olduğunu söylemesi gündem oldu.

Türkiye’de yaşayan ve burada kişisel gelişim, koçluk yapan Umar Gabaju, son çektiği reels videosundaki açıklamaları tepki topladı.

Yanı sıra bir kitap yazarı olan Gabaju, takipçilerine farklı konularda düşüncelerini paylaştığı videolarına bir yenisini ekledi.

Ekonomiden, ırkçılığa kadar birçok toplumsal sorun hakkında fikir beyan eden Gabaju’nun gündeminde bu kez tecavüz vardı.

Sosyal medya üzerinden belli bir hedef kitleye erişmiş olan Afrikalı genç, Türkiye’de ve dünyada tecavüz vakalarının yaşanmasının sebeplerini anlattı.

“Hep kadınlarda suç aramayalım, sapkın erkeğin hiç mi suçu yok?” diye söze girdikten sonra, “Tecavüzü kıyafet başlatıyor” demesi görenleri sinirlendirdi.

Reels açıklamasında “Tecavüzü başlatan en büyük unsurlardan biri giyim tarzı” diye yazan Afrikalı gence tepki yağdı.

O video:

“Bunlarda akıl aramak çölde su bulmak gibi çok nadir.”

“Afrikalılar arasında bu düşünce çok yaygın malesef. Manchester United forum ve twitter mesajlarına bakın tecavüzcü Greenwood affedilsin diyenlerin istisnasız %90’ı Nijeryalı. Daha dün denk geldim. Herkes hata yapabilir yorumu gelmiş kim diye bakıyorum ya Nijeryalı ya Kenyalı vs”

“Tecavüze “sapkınlık” veya “hastalık” yerine “süreç” dedikten sonra gelen hiçbir açıklamaya şaşırmazdım zaten”

“Mültecilerin gelmesi ve huzursuzluk hakim olması sıradaki Afrikalıların gerçek yüzün ortaya çıkardı bunlara gariban acıyan çok fazla insan vardı ve bunlar yüzünden linçlenen insanlar da vardı”

“Hadi kadınların giyim tarzı diyelim, kabul etmiyorum ya o başka! Peki erkek çocuğuna?”

“”Biz ülkenin kendi yobazıyla zor uğraşıyorduk şimdi bunlar çıktı başımıza.”

“Bu afrikalı, bu cesareti mevcut düzenden alıyor. bir yabancıdan duyunca hemen tepki veriyorsunuz ama ülkede milyonlarca bu kafada insan var hatta siyasiler de böyle. eğer bambaşka bir düzen olsaydı bunu demeye cüret edemezdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir