Bloomberg: Başkanın Yanında Erdoğan’ın Geçmiş Politikalarını Azarladı

Merkez Bankası Enflasyon Raporu toplantısında açıklama yapan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ın açıklaması yurt dışında da ses getirdi

Bloomberg yılın ilk enflasyon raporu toplantısına Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ın konuşmasını manşetine taşıdı.

Yapılan haberde “Türkiye merkez bankasının başkan yardımcısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde yıllardır uygulanan alışılmışın dışında para politikasını kamuoyu önünde azarladı” ifadeleri kullanıldı.

AKÇAY NE DEMİŞTİ?

Yılın ilk enflasyon raporu toplantısına Merkez Bankası Cevdet Akçay’ın konuşması damga vurdu. Akçay, ekonomide meydana gelen tahribatın nasıl bu noktaya geldiğini anlattı.

‘BİZ DAHA 7 AYDIR KOPAN BAĞLARI KURMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, “Fonlama maliyeti-mevduat faizi linki kopmuş. Politika faizi-enflasyon linki kopmuş. Faiz-enflasyon linki kopmuş. Faiz-kur linki kopmuş. Biz daha 7 aydır bu kopan bağlantıyı kurmaya çalışıyoruz. Enflasyonun yüzde 36 tahmini iddialı ama iddiasız hedef koyan bir merkez bankası oksimorondur zaten. İddialı ama erişilebilir bir hedef enflasyonu aşağı indirmekte ve enflasyon beklentilerini düzeltmekte iddiasız ve rahat ulaşılabilir bir hedeften çok daha iyidir. Yaptığımız şeyin doğruluğuna fena halde inanıyoruz. Yıllık enflasyonun aşağı gelmesi bizim için önemli değil aylık enflasyonun aşağı inmesi daha önemli” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir