Genel Merkez de değişimciler de ‘Büyük Kurultay provası’ olarak görüyor; CHP İstanbul Kongresi’ne saatler kala son durum

Eray Görgülü

CHP’de Genel Başkanlık yarışının yaşanacağı Olağan Kurultay öncesi, gözler yarınki İstanbul İl Kongresi’ne çevrildi. Genel Merkez de, değişimciler de Cemal Canpolat ve Özgür Çelik’in aday olduğu kongreye “Kurultay provası” gözüyle bakıyor. T24, saatler kala kongrenin nabzını tutarken, son ana kadar yarışın başa baş sürmesi bekleniyor.

CHP’nin 4-5 Kasım’da yapılacak 38’inci Olağan Kurultay’ına günler kala, gözler en büyük çekişmenin yaşanacağı yarınki İstanbul İl Kongresi’ne çevrildi. Kongrede Genel Merkez’in adayı olarak bilinen, eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile Genel Başkan adayı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başını çektiği değişimciler tarafından desteklenen Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik yarışacak.

İstanbul’da toplantı trafiği hız kesmiyor

İki taraf da, Genel Başkan seçiminin yapılacağı bin 370 delegeli kurultaya 196 delege gönderecek olması nedeniyle İstanbul İl Kongresi’ne büyük önem verirken, başa baş süren yarıştaki çekişmenin son ana kadar sürmesi bekleniyor. Değişimciler, İstanbul İl Başkanlığının kazanılması halinde, moral üstünlüğünü elde edeceklerini ve bu durumun da diğer il kongrelerine olumlu yansıyacağını belirtiyor. Bu nedenle başta Ekrem İmamoğlu olmak üzere Özgür Özel ekibi de, delegelere yönelik yoğun görüşme trafiğini sürdürüyor.

Genel Merkezde ise hangi aday kazanırsa kazansın, delegenin Olağan Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır alacağına inanılıyor. Ancak  Genel Merkez de moral üstünlüğünü değişimcilere kaptırmamak adına, İl Başkanlığı yarışına büyük önem veriyor. Bu doğrultuda, İstanbul’a adeta kamp kuran MYK üyeleri, delegelerle toplantılara devam ediyor.

Kim kimdir, kim kimi destekliyor?

Yarınki kongreye Genel Merkez’in adayı olarak giren eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, 2018 yılındaki kongrede Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklediği Canan Kaftancıoğlu’na karşı rakip olmuştu. Canpolat, Canan Kaftancıoğlu ile girdiği başkanlık yarışını 325’e karşı 318 oyla kaybetmişti. Canpolat, yarınki kongre öncesinde “Kılıçdaroğlu’na saldırmak, Atatürk’e saldırmaktır” sözleriyle dikkat çekti. Canpolat kongre öncesinde Genel Merkez’in tam desteğini arkasına alırken, günlerdir MYK üyelerinin İstanbul’da delegelerle görüşmeler yaptığı ve destek istedikleri öğrenildi.

“Kılıçdaroğlu da destek istiyor” iddiası

Canpolat’a aralarında Eren Erdem ve Zeynel Emre gibi isimlerin yer aldığı mevcut MYK üyelerinin yanı sıra eski MYK üyeleri, Oğuz Kaan Salıcı, Gamze Akkuş İlgezdi gibi isimler de destek oluyor. Diğer yandan Ataşehir, Maltepe ve Bakırköy Belediye Başkanları da Canpolat’tan yana tavır alıyor. Kulislerde, kongreye günler kala Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da İstanbul’da görüşmeler yaptığı ve Cemal Canpolat için delegelerden destek istediği iddia ediliyor.

Erdoğan Toprak, Çelik’e desteğini açıkladı

CHP Bahçelievler İlçe Başkanı olan Özgür Çelik ise başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Genel Başkan adayı Özgür Özel olmak üzere partide değişimi savunanların desteğini almış durumda. İlçe başkanlarının da büyük bölümünün desteğini arkasına alan Özgür Çelik’e, Beşiktaş ve Kartal belediye başkanları da destek oluyor. Kongreye günler kala Özgür Çelik’e en önemli desteklerden birisi de Kılıçdaroğlu’nun koordinatör başdanışmanı olarak görev yapan Erdoğan Toprak’tan geldi. Halen Parti Meclisi üyesi de olan Toprak’ın desteğinin, ilçe kongrelerinde önemli ölçüde delege desteğini elinde bulundurmasından dolayı önemli olduğuna inanılıyor. Buna karşın değişimcilere de mesafeli duran Toprak, İstanbul İl Kongresi’nde Özgür Çelik’i destekleyeceğini ancak Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır alacağını açıklamıştı.

Kaftancıoğlu söz isterse ne olacak?

Öte yandan, yargı kararıyla hakkında siyasi yasak getirilen İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da yarınki kongrede konuşmak için söz isteyeceği iddiaları da tartışmalara neden oldu. Canpolat’a destek olduğu bilinen Kaftancıoğlu için parti içerisinde bir grup, “Aday olmadığı için konuşma yapabilir, bunda bir sakınca yok” derken, bazı partililer ise buna karşı çıkıyor. Kaftancıoğlu’nun yarınki kongrede söz istemesi halinde bu konuda tartışma yaşanabileceğine vurgu yapılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir