Slovenya, iki AB ülkesiyle sınır kontrollerini yeniden başlattı

Slovenya, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Schengen ülkesi Hırvatistan ve Macaristan ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden uygulamaya başladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Slovenya yönetimi, ‘Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan son olaylar nedeniyle’ bu iki ülke ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden başlattı. Buna göre, Slovenya polisi, Hırvatistan sınırındaki geçiş kapısı Obrezje’de kontrol noktaları kurarak bazı araçları durdurdu. Sınır kapısında kısa süreli yoğunluk yaşanırken, kontrol uygulama kararının bugünden itibaren 10 gün süreceği belirtildi. Yapılan açıklamada, gerekli görülmesi halinde bu sürenin uzatılabileceği ifade edildi.

KARAR 19 EKİM’DE ALINMIŞTI

Slovenya hükümeti, 19 Ekim’de ‘Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan son olaylar nedeniyle’, AB üyesi ve Schengen ülkesi Hırvatistan ve Macaristan ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri yeniden uygulamaya koyma kararı almıştı. İtalya hükümeti, 18 Ekim’de Slovenya ile kara sınır kapılarındaki kontrolleri aynı gerekçeyle yeniden uygulamaya koyma kararı aldığını duyurmuştu. Almanya hükümeti, 16 Ekim’de, Polonya, Çekya ve İsviçre sınırlarında geçici kontroller yapacağını AB’ye ilettiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir